Iskolánk története
/1959 - 2009/ Iskolánk épülete az 50-es évek végére készült el, a Kilián - Északon, a lakótelep szomszédságában. Az Ünnepélyes megnyitó 1959. novemberében zajlott, az akkori létszám 718 fő volt, a környék legnagyobb iskolájának számított. Az iskola neve 1959 -1969 között 35. sz. Kilián Északi Általános Iskola. Az első években 800 - 900 fölötti tanulólétszám is volt, ekkor 3 műszakban folyt a tanítás: 8-11, 11-14, 14-17 óráig Rövidesen megalakult az 5138 sz. Budai Nagy Antal Úttörőcsapat is, a diákélet irányítója. Éveken keresztül itt tartották a központi kisdobos - és úttörőavatásokat is. A 70-es években megújult az iskola belső és külső homlokzata, megvalósult a saját tüzelésű gázégetéses rendszer, a bitumenes aszfaltozás az udvaron, szaktermeknek kialakítása. 1985-ben megszűnt a nyelvtagozat és a gyereklétszám is lecsökkent a lakótelep .elöregcdésc", és a környező iskolák megszépülése miatt. Szükségessé vált az iskola profiljának megújítása. 20 év után 1989-ben megváltozott az iskola neve: a 35. sz. Általános Iskola helyett az iskola fennállásának 30. évfordulóján intézményünk felvette a híres írónő és pedagógus nevét: Kaffka Margit Általános Iskola lett az Új nevünk. Az iskola falán található domborművet - volt diákunk, Szanyi Péter szobrászművész készítette a névadóról. 1989-ben kezdődött el a rajztagozat működése, mivel nagyon sok tehetség került ki az évtizedek során az iskola tanulói közül. 1991-től tovább bővült a művészetoktatás. Megkezdődik a mozgásművészeti képzés. 2004-től önkormányzati intézményként, az integráció után a Könyves Kálmán Általános Iskola tagintézményeként működik iskolánk tovább. Bővítettük az alapfokú művészetoktatást képző és iparművészeti ágon, festészet tanszakkal. Ettől az évtől használjuk a Kaffka Margit Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény nevet. 2007-ben az alapfokú művészetoktatási intézmények minősítésekor, a szakmai minősítő eljárás eredményeként, elnyertük a Kiválóra Minősített Alapfokú Művészetoktatási Intézmény címet. Célunk: a folyamatos megújulás megőrizve a tradíciókat! Igazgatóink: 1959 - 1977 Kőhalmi Károly 1977 - 1978 megbízott igazgató Hudák Viktor 1978 - 1986 Vincze László 1986 - 1990 Dr. Fajcsákné Papp Emőke 1990 - 2004 Dr. Bodó Pálné 2004 - 2017 Mezeiné Varga Éva 2018 - Radványi Árpád
Tanulmányi átlagunk: 4,0 körüli évek óta. Beiskolázási mutatók: pozitívak, tanulóink megállják helyüket a középiskolában. A továbbtanulási arány megoszlása: 50 % - szakközépiskola 40 % - gimnázium 10% - szakiskola A jelenlegi iskolai dolgozók közül 5-en szintén itt tanultak.
Híres diákjaink voltak: Dr. Barkay László - professzor. a Miskolci Egyetem Egészségügyi Karának dékánja Mariscsák István - a Fráter György Katolikus Gimnázium igazgatója Dr. Seifert Tibor - ELTE Kollégiumi Főigazgató Sirák József - természetfotós Álmosd Phaedra - színművész Ruttkay Laura - színművész Simkó Katalin - színművész Jónyer István - asztalitenisz világbajnok Faggyas Milán - DVTK labdarúgója NBI Lipusz Norbert - DVTK labdarúgója NBI
Képzőművészek: Szanyi Péter Molnárné Forray Mariann Rác Molnár Sándor Molnár Ferenc Béres Gyula Kassai Katalin Barnáné Juhász Ildikó Csellár Gyula Sziráki Szűcs Gábor File Viktória Molnár Zoltán Zelenák Katalin Zelenák Ágnes Hodossy Zsolt Molnár Zoltán Fehér Anikó Ruttkay Andrea Dóra Ágnes Dudás István Dudás Zoltán Pető Anna Pál Pető János Fábri Zsuzsa Podhenyszkyné Papp Tünde
Névadónk életrajza A Nyugat első nemzedékéhez tartozó író, költő 1880. június 1-jén született Nagykárolyban. Apja, Kaffka Gyula vármegyei főügyész halála után 1886-ban nagyapja, Kaffka Ignác miskolci táblabíró vette magához. Iskoláit Szatmáron, Nagykárolyban és Budapesten végezte. 1902 és 1907 között Miskolcon tanított az Állami Polgári Leányiskolában. Ekkor jelentek meg első művei. 1905-ben férjhez ment Frőlich Brúnó erdőmérnökhöz (akitől később elvált), ekkor költöztek a Csabai kapuba, ahol a kortársak szerint valóságos irodalmi szalont hoztak létre. (Ma márványtábla áll a ház falán). A várost azonban túl vidékiesnek, unalmasnak találta. s a fővárosba vágyott. 1907-től Budapesten élt, 1914-ben másodszor köt házasságot, ezúttal Bauer Ervin újságíróval. Mivel férje a háború alatt Temesváron szolgált, két város közt ingázva élt. Regényei és versei mellett több mint száz novellát írt, több lapban közölt újságcikkeket. Fiatalon bekövetkezett halála 1918-ban (fiával egyszerre spanyolnáthában halt meg) kortársait mélyen megrendítette.
Iskolánk története
Az iskola épülete 18 tantermes, egyemeletes, a hajdani pincerészben széntüzelésű kazán működött, erre emlékeztet az iskola udvarán ma is álló hatalmas kémény.
1965-től 20 éven át működött, a francia nyelvtagozat, mely a közeli Kilián Gimnázium (ma Diósgyőri Gimnázium) bázisiskoláját jelentette. A 60-as években kiemelkedő sportsikereket értek cl tanulóink: a kosárlabdában Országos bajnokságot nyertek, innen indult el Jónyer István világbajnok asztaliteniszező pályafutása, és kiváló rádióamatőr szakkör működött iskolánkban.
1995-ben létrejött a Közös Erővel Gyermekeinkért alapítvány, melynek célja a tehetség gondozás a rajz és a mozgásművészet terén, illetve a szociálisan rászoruló tanulók segítése. 2001-től a kiemelkedő eredményt elért diákokat az alapítvány elismerő oklevéllel és könyvjutalomban részesíti, valamint azokat a szülőket is, akik sokat tettek az iiskoláért. 1996-2001 között itt működött a Foci suli, a DVTK utánpótlás nevelésének bázisaként, 1998-tól beindult az alapfokú művészetoktatás, táncművészeti ágon, társastánc tanszakon a DATI (Diósgyőri Alapfokú Művészetoktatási Intézmény) telephelyeként, 2004-ig. 2001-ben nevünk a Kaffka Margit Általános és Művészeti Iskolára változott.
2004 óta 2 ízben nyertük el az ÖKOISKOLA címet, tanulóink szép sikereket értek el a rajzpályázatokon, táncversenyeken, szaktárgyi vetélkedőkön.
Őrizzük hagyományainkat: Kaffka-gála, megyei Kaffka szavalóverseny, városi Kafika matematika verseny, anyanyelvi verseny, farsang, alapítványi bál, Kaffka - kupa labdarúgó bajnokság, több évtizedes hagyomány a túrázás, vándortáborozás, nyári táborok stb. Az elmúlt 5 évben megújult több szaktanterem, az informatikaterem, az iskolai könyvtár, elkészült a táncosok jelmeztára, és a rajz műhely.
Névadónk életrajza